Rustik Bahçe

rustik bahçe

Rustik bahçe, kırsal, köy görünüşü gibi anlamları da vardır. Eski unsurlar ve doğallık barındırmasıyla ön plana çıkan rustik stil son yıllarda da ülkemizde oldukça modadır. Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesi olmuştur. Rustik dekorasyonda el yapımı ürünler, rattan ya da hasır gibi doğal ürünlerden oluşan objeler, dokulu ve naturel tekstil ürünleri sıkça kullanılmakta. Ham, işlenmemiş ahşap rustik stilin öne çıkan unsurlarındandır. Klasik izler taşıyan desenli seramik ve karolar dizaynlara eski çağ evleri görüntüsü kazandırmak için özellikle banyo ve mutfak dekorasyonlarında sıkça kullanılır. Klasik seramik, otantik desenler ve porselenler rustik dekorasyonun vazgeçilmezlerindendir.  Renk skalasına gelince; toprak tonları ile siyah – beyaz ve nötr renklerle uyumu bu stilde çokça kullanılan renklerdir. Dekorasyon modelinde sık sık saf ağaç kullanımı göze çarpmakta. Doğal bir görüntü elde etmek için genelde işlenmemiş doğal ağaçlar tercih edilir. Doğallığı ve eski unsurları barındırmasıyla ön plana çıkan rustik stil son yıllarda ülkemizde oldukça moda olmuştur.

Rustik Bahçe Nasıl Olmalı?

Doğadan gelen sadelik ön planda , doğal ve yalını kucaklamalı. Örneğin, işlenmiş ve parlak bir masa yerine genellikle işlenmemiş, doğal ağaçtan bir masa tercih edilmekte. Bu dekorasyon stilinde gri ve bej kahverengi gibi nötr tonlar hakimdir. Doğallık ilk koşul olduğu için rustik dekorasyonun temelinde plastik, metal , sentetik kumaşlar gibi doğal olmayan ve modern olan malzemeler kullanılmaz. Ancak günümüzde de modern rustik dekorasyon akımının popülerlik kazanmasıyla rustik ve modern arasındaki katı sınır ortadan kalkar. Dolayısıyla rustik dekorun dingin ve samimi dokusunu kırsallıktan koparıp şehre, evinize getirmek muhteşem bir fikir olacaktır.

rustikev

Rustik Bahçe Yaparken Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyız?

 • Doğada yer alan her malzemeyi, tabiatına zarar vermeden alıp , eviniz için kullanılır hale getirebilirsiniz.
 • Olabildiğince toprak ve doğal tonlara yer verilir. Rustik dekorasyon, doğayı modern bir şekle getirerek antik stilin etkileriyle bir arada sunmakta. 
 • Doğal bir görünüm elde etmek için çoğunlukla işlenmemiş ağaçlar tercih edilmekte. Genellikle düz, ahşap ve eski ağırlıklı bir stil yaratabiliriz. 
 • Verniklenmiş veya boyanmış ya da özel formlar kazandırılmış ahşaplar da rustik tarz dekorasyonun temelini oluşturmakta. 
 • Doğal bir görüntüye sahip olan rustik mobilyalar el yapımıdır. 
 • Kullandığınız ahşap ürünlerinizi tamamlayacak antika ve eski eşyalar tercih edebilirsiniz. Antika ürün satan ya da eskicilerde bu tarz aksesuar ve eşyalar bulmak mümkün. 
 • Alanınızı mermer , seramik veya doğal taşlar sayesinde canlandırılabilir. 
 • Seramik vazolar , heykeller ve duvar süsleriyle beraber rustik bir ambiyans yakalanabilir.
 • Kumsallarda bulacağınız çokça renkli taş dekorasyonunuza ayrı bir hava katacaktır.
 • Rustik stilde mekanınızı dekore ederken modern öğeleri ahşaplar, doğal taşlar , ham ağaçlar ve mermerler ile bütünleştirebiliriz.
 • Ağaçtan yapılmış bir masayı modern sandalyeyle tamamlayarak harika bir stil ve görünüş elde edebilirsiniz.
 • Nötr renkleriyle kendini gösteren bu moda akımının içerisinde bağıran renkleri ve parlak görünümleri yoktur. 
 • Ara renk tonlarını tercih edin. Füme, beyaz, gri hatta siyah bile tercih edilebilir. 
 • Mobilyalarının renklerinde ağırlık açık renklerde hatta beyazda. Siyah, gri gibi farklı renkler ile kombin yapabilirsiniz ancak sakin ve sade görüntünüzü korumaya özen gösteriniz. 
 • Mobilyalardaki desen tercihiniz minimal tasarımlara uyumlu olursa rustik tarzınızı çok daha iyi yansıtabilirsiniz. 
rustikev

Rustik Tarz Hakkında Yanlış Bilinenlenler

Rustik dekorasyon stili hakkında bilinen yanlışların başında ise modern dokunuşların yer almadığı fikri gelir. Modern rustik tarz olmaz düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Bu tarzın sadece eski ürünlerden ve öğelerden oluştuğu fikri yanlıştır. Burada önemli olan hangi ürünleri kullandığınızdır. Rustik dekorasyonun şıklıktan ya da fonksiyonellikten uzak olduğu düşünülür. Bu tür rustik ürünlerin rahatlığı ve işlevliği de ön plandadır. Rustik tarzın vazgeçilmez parçası olan doğal malzemelerin bu noktaya gelmesi dekorasyonun da direkt olarak olumlu bir biçimde etkilenmesinde yardımcı olmakta. Rustik stil hakkında bilinen bir başka yanlış aykırı renkler kullanılamaz olduğu bilgisidir. Rustik bir tasarım yaratırken istenilen renk tercih edilebilir. Rustik stilinizi yansıtacak ve modern bir dekorasyon yaratmanıza yardımcı olacak bütün renkleri dekorasyonunuza rahatlıkla dâhil edilir. Aynı zamanda teknolojik ürünler de kullanılmaz fikri yanlıştır. Doğallığı öne çıkara bir tarz olsa da uyumlu ve ölçülü bir şekilde modern dokunuşlar yapmakta son derece uygun olur.

ALIŞVERİŞ ÇANTASI 0

İstek listesi

İstek listesi

Oturum aç

Hesap oluştur

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve [gizlilik_politikamızda] açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Şifre Kurtarma

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Translate »